Bezazbesta šīfera montāža

Jumta segumi tiek ražoti dažāda veida un materiāla, tikpat atšķirīga arī ir to ieklāšana. Šoreiz parādīsim kā ieklāt bezazbesta jumta seguma loksnes kas ir līdzīgas vecajam azbesta šīferim, tādēļ arī tā montāža ir līdzīga, bet vairāk par šī seguma montāžu vari uzzināt izlasot šo rakstu.

Jumta latas bezazbesta viļņotajām loksnēm paredzētas ieklāt ar 750mm latojuma soli, taču verandas jumta platība nav liela, tādēļ varam atļauties tās ieklāt arī biežāk (1.att), vadoties pēc teiciena (dubults neplīst).
Bezazbesta šīfera loksnes ir līdzīgas jau  mums labi pazīstamajam azbesta šīferim, bet līdzīgs ir tikai tā izskats, kā jau manāms pēc nosaukuma jaunajam šīferim netiek izmantots azbests, kam pateicoties loksne ir elastīgāka, tādēļ arī izturīgāka un vieglāk montējama. Loksnes ir nopērkamas dažādās krāsās un ar jumta seguma papildelementiem, tādiem kā jumta kore un vēja malas, kas lieliski piekļaujas jumta formai. Bet viens no lielākajiem bezazbesta jumta seguma plusiem ir tā montāža, jo par tā latojumu var kalpot jau vecā šīfera latojums, tādā veidā krietni samazinot jumta seguma nomaiņas izdevumus. Ne mazāk svarīgs faktors ir tā kalpošanas laiks, jo tas ir līdzīgs kā azbesta šīferim ap 50gadiem.
Šīfera montāžu sākam no jumta sānu malas virzoties uz mājas jumta pusi, vadoties pēc jumta apakšējās malas, precīzi atmēram lokšņu pārkari (2.att). Lokšņu pārkarei ieteicams būt 50mm no jumta apakšējās malas, tas nodrošinās, ka jumta seguma mala precīzi atbildīs jumta tekņu vidusdaļai un ūdenim plūstot no jumta teknē, tas negāzīsies pāri teknes malai, tādā veidā sabojājot ēkas fasādi.
Pirmās trīs loksnes pienaglojam tikai ar vienu naglu (3.att), lai vajadzības gadījumā loksnes būtu iespējams pieregulēt, jo jumta seguma taisna ieklāšana ir atkarīga tieši no pirmo lokšņu precīzas novietošanas (4.att). Vietā kur verandas jumta segums savienojas mājas jumta segumu, loksnes nepieciešams piegriezt, to ērti un ātri varam paveikt izmantojot leņķa slīpmašīnu, kurai uzstādīts dimanta griešanas disks (5.att).


Jumta segumi
1.Attēls.
jumta segums
2.Attēls.
jumtu segumi
4.Attēls.
jumtu segumi
5.Attēls.

Lai bezazbesta jumta loksnes cieši piekļautos viena ar otru un savienojuma vietā neizveidotos pacēlums, trīs lokšņu kārtā, loksnes augšējos stūrus nepieciešams piegriezt (6.att). Atkarībā cik liels ir lokšņu savstarpējais pārlaidums vienai pār otru, tik dziļš griezums arī tiek veidots (7.att). Parasti lokšņu pārlaidums tiek veidots 150-200mm (8.att). Ir arī pieejamas bezazbesta jumta seguma loksnes ar jau precīzi nogrieztiem stūriem, kas krietni atvieglo šā jumta seguma montāžu.
Ieklājam jumta segumu arī otrā jumta pusē, virzienā uz mājas jumta pusi (9.att). Kad jumta segums pilnībā ieklāts (10.att), atliek montēt jumta kori un vēja malas.


jumti
8.Attēls.
jumti
9.Attēls.
jumti
10.Attēls.

Par kores un vēja malu materiālu izvēlējāmies metāla izstrādājumus, jo pirmkārt tie ir lētāki par bezazbesta papildelementiem (11.att) un šos elementus varam arī uzskatīt par extru, jo lielākie būvmateriālu tirgotāji tos neiepērk un pasūtot būs jāgaida līdz trijām nedēļām, tādēļ ja nolemjat izmantot bezazbesta jumta seguma elementus, materiālus pasūtiet jau savlaicīgi.
Lai taisni piestiprinātu jumta kori, vispirms nepieciešams uzvikt līniju uz jumta seguma, to vislabāk paveikt izmantojot strīpsiti (12.att).
Pēc līnijām montējam jumta kori, piestiprinot to pie jumta ar bezazbesta jumta seguma naglām (13.att). Sānu malās izmantojam metāla jumta segumam paredzētās vēja malas, kuras tāpat nostiprinam ar naglām (14.att). Līdz ar to jumta seguma montāža ir paveikta (15.att), bet der atcerēties ka daļa no jumta seguma kalpošanas laika ir atkarīga no pareizas jumta seguma ieklāšanas, tādēļ darbu veiciet precīzi un akurāti.


jumti
11.Attēls.
jumtu segumi
12.Attēls.
jumtu segumi
13.Attēls.
jumtu segumi
14.Attēls.
Līvānu tipa mājas, jumta seguma maiņa

Citi raksti

big.M